joomla templates top joomla templates template joomla

'Astro-bazy'.

włącz . Opublikowano w Świecie powiatowe

 Budynek na planie koła, trzy kondygnacje, czterometrowa w pełni zautomatyzowana kopuła oraz taras obserwacyjny – gotowy jest już projekt budowlany „Astro-bazy”, czyli przyszkolnego nowoczesnego obserwatorium astronomicznego. Takie obiekty powstaną w 13 miejscowościach naszego regionu. Program budowy obserwatoriów, to autorski pomysł samorządu województwa, który zrealizujemy przy pomocy wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Program budowy „Astro-baz” to wyjątkowa inicjatywa na skalę nie tylko Polski ale całej Europy i Świata . Będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych. Już w przyszłym roku setki, a nawet tysiące uczniów będzie  mogło bliżej przyglądać się gwiazdom i rozbudzać astronomiczne zainteresowania. Nauka poprzez zabawę odnosi najlepsze skutki. – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki - Kujawsko-Pomorskie jest idealnym miejscem na realizację projektu budowy „Astro-baz”. W naszym województwie pielęgnujemy bogatą tradycję astronomiczną firmowaną nazwiskiem Mikołaja Kopernika, w podtoruńskich Piwnicach działa obserwatorium astronomiczne, a toruńskie planetarium jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Wszystko to sprawia, że nasz region może być śmiało nazywany „centrum polskiej astronomii”. Gwiazdami i kosmosem potrafimy się też bawić – w ubiegły weekend nasz region odwiedzili uczestnicy „Star Force”, zlotu miłośników filmowej sagi „Gwiezdne Wojny”. 


Budowa specjalnego budynku oraz zakup wyposażenia to koszt około 200 tysięcy złotych,  z czego 65 procent zostanie sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Gminy i powiaty, które wybudują na swoim terenie takie obiekty, podpisały już umowy dotyczące realizacji projektów i rozpoczęły przygotowania do budowy. W najbliższy weekend (18-19 września) przedstawiciele samorządów  oraz koordynatorzy projektu spotkają się w Górznie by omówić m.in. prace związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Trwają też szkolenia dla nauczycieli, którzy będą opiekować się „Astro-bazami” i prowadzić zajęcia z uczniami. Uczestnicy tych spotkań uczą się obsługi sprzętu, w który wyposażone będą obserwatoria oraz poszerzają wiedzę na temat budowy wszechświata. Więcej na temat szkoleń tutaj

Znany jest już projekt budowlany obserwatorium, który wykonał Zakład Usług Projektowych „Projal” z Inowrocławia. We wszystkich 13 miejscowościach powstanie identyczne obserwatorium zgodne z tym projektem. Samorząd województwa przeznaczył 15 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstanie na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.
Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku.
Obserwatorium zostanie wyposażone między innymi w:

    * dwa teleskopy,
    * okulary, soczewki i filtry,
    * cyfrowe kamery i aparat fotograficzny,
    * sprzęt komputerowy,
    * pomoce dydaktyczne.


„Astro-bazy” powstaną w następujących miejscowościach:

    * Brodnica, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Lidzbarska,
    * Dobrzyń n. Wisłą, Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum, ul. Licealna 1,
    * Gniewkowo, Zespół Szkół Nr 1, ul. Dworcowa,
    * Golub-Dobrzyń, Zespół Szkół Nr 1, ul. PTTK,
    * Jabłonowo Pomorskie, Zespół Szkół, ul. Nowy Rynek,
    * Kruszwica, Gimnazjum Nr 1, ul. Kujawska,
    * Radziejów, Zespół Szkół i Placówek, ul. Szkolna,
    * Rypin, Zespół Szkół Miejskich, ul. Sportowa,
    * Świecie, Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Gimnazjalna,
    * Unisław, Zespół Szkół, ul. Lipowa,
    * Zławieś Wielka, Zespół Szkół, ul. Szkolna,
    * Żnin, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Sienkiewicza.
    * Inowrocław, I Liceum Ogólnokształcące, ul 3 MajaBeata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego