joomla templates top joomla templates template joomla

Wyniki ankiet z MBP

włącz . Opublikowano w Świecie wiadomości

Zadaliśmy pytania blisko 800 osobom, z czego ok. 20 % odpowiedziało, że nie czyta książek. O swoich preferencjach czytelniczych opowiedziało nam łącznie 668 osób, w tym 486 pań i 182 panów.
Nasi bibliotekarze-ankieterzy spotykali się z sympatycznymi reakcjami przechodniów. Udzielający odpowiedzi na pytania ankiety otrzymali na pamiątkę okolicznościowe zakładki do książek oraz pocztówki z adresami i godzinami otwarcia biblioteki głównej i jej filii.
 
W Czaplach i Grucznie w ankiecie wzięło udział 118 osób w różnym wieku – 79 pań i 39 panów. Połowę respondentów stanowili dorośli, połowę młodzież. Najchętniej czytanymi gatunkami literackimi okazały się powieści obyczajowe, książki popularnonaukowe (w tym poradniki dotyczące różnych dziedzin życia) oraz powieści historyczne. Panie wybierają głównie powieści obyczajowe, poradniki i romanse, panowie – książki popularno naukowe, sensacyjne i historyczne.
Ulubione lektury to Harry Potter, seria książeczek dla dzieci Mój Mały Kucyk, Opowieści z Narnii, W pustyni i w puszczy, Oskar i pani Róża i Ania z Zielonego Wzgórza. Harry Potter to bohater łączący pokolenia i płcie - wybierają go dorośli i dzieci, panowie i panie. Najpopularniejsza pisarka to Małgorzata Kalicińska, autorka bestsellerowego cyklu powieści Dom nad rozlewiskiem, Powroty nad rozlewiskiem, Miłość nad rozlewiskiem.  Do grona ulubionych pisarzy nasi rozmówcy zaliczyli także Adama Mickiewicza, Beatę Pawlikowską – znaną podróżniczkę i dziennikarkę Radia ZET, amerykańską autorkę dziesiątek romansów Danielle Steel oraz klasyka powieści przygodowej Julesa Verne.
 
W Świeciu na pytania ankieterów odpowiedziało 550 osób, w tym 407 pań i 143 panów, z tego 53% to osoby dorosłe do 60 roku życia, 34% dzieci i młodzież i 13% emeryci. Nasi rozmówcy zadeklarowali, że najchętniej sięgają po literaturę obyczajową, książki popularnonaukowe i romanse. Chętnie czytają także powieści psychologiczne, sensacyjne, historyczne oraz fantastykę. Panie lubią czytać o uczuciach, życiu i jego problemach   i najczęściej wybierają utwory obyczajowe, romanse oraz psychologiczne. Panowie preferują dzieła popularnonaukowe, historię i fantastykę. Przedstawiciele młodego pokolenia, głównie dziewczyny, chętnie czytują obyczajowe opowiadania o problemach nastolatków. Młodzi ludzie lubią też poczytać fantastykę i rozwijać swoje pasje i zainteresowania studiując literaturę popularnonaukową i poradniki z różnych dziedzin wiedzy.
Nie było dla nas zaskoczeniem, że wielkim sentymentem są ciągle obdarzani nieśmiertelni bohaterowie sienkiewiczowskiej trylogii. Kolejne miejsca zajął łączący pokolenia Mały książę oraz najnowszy hit wydawniczy pióra amerykańskiej pisarki Stephanie Meyer – wampiryczny cykl Zmierzch. Wysoko na liście ulubieńców znaleźli się też inni przedstawiciele świata fantastyki literackiej – Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego i Harry Potter Joanne K. Rowling.
Absolutnym zwycięzcą w kategorii ulubiony pisarz został Paulo Coelho, który wyraźnie zdystansował Henryka Sienkiewicza i Katarzynę Grocholę. Do czołówki dostali się jeszcze Danielle Steel, Stephen King i Andrzej Sapkowski.
 

W Światowym Dniu Książki swoje sentymenty literackie zdradzili także:
Burmistrz pan Tadeusz Pogoda, który bardzo ceni pisarstwo Williama Whartona, a szczególnie lubi Niezawinione śmierci i Spóźnionych kochanków;
Kierownik OKSiR pan Romuald Dworakowski, najchętniej sięgający po psychologiczną fantastykę, a zwłaszcza utwory Stanisława Lema;
Skarbnik Gminy pani Marzena Rzymek najbardziej pamięta wrażenie, jakie wywarła na niej lektura Nędzników Wiktora Hugo;
pan Paweł Knapik radny PO i Centroprawicy Ziemi Świeckiej z przyjemnością czyta wszystko, a ulubione pozycje to Syberiada polska Zbigniewa Domino oraz twórczość Waldemara Łysiaka;
pani Katarzyna Rydzewska, redaktor Czasu Świecia lubi czytać „o miejscach , w których prawdopodobnie nigdy się nie będzie” - zwłaszcza w relacjach z końca świata Beaty Pawlikowskiej;
Rzecznik Urzędu Miasta pani Renata Fluder-Bielawska wielką przyjemność czerpała  z lektury powieści pochodzącej ze Świecia pisarki Ewy Grętkiewicz Już zamknięte drzwi;
redaktor dziennika „Express Świecie” pan Marek Wojciekiewicz wybrał Siekierezadę Edwarda Stachury;
pani Michalinie Figurskiej, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, podobały się Tatarak Jarosława Iwaszkiewicza, Gold jak złoto Josepha Hellera i twórczość Williama Whartona;
pani Barbara Komasińska, zwyciężczyni ubiegłorocznego Dyktanda VIPów, również ceni pisarstwo William Whartona, jest także wierną czytelniczką Henryka Sienkiewicza i spodobał jej się cykl Nad rozlewiskiem Małgorzaty Kalicińskiej.
 
Wyniki sondy napawają optymizmem. Wbrew obiegowej opinii z czytelnictwem, przynajmniej w naszym mieście, nie jest wcale źle. Co prawda około 20 % respondentów nie czyta książek, ale 80% opowiadało nam bardzo chętnie i często z entuzjazmem o swoich wrażeniach z lektur. Ankietowani wykazali się zarówno znajomością klasyki,   jak i najnowszych hitów literackich. Upadek kultury słowa pisanego na razie nam nie grozi, a przed książkami i bibliotekami w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, który jest obchodzony 8 maja, rysuje się jasna perspektywa.
Pracownicy Miejskiej Biblioteki w Świeciu serdecznie dziękują za poświęcenie czasu i podzielenie się swoimi pasjami literackimi oraz zapraszają do korzystania z ciągle wzbogacanych księgozbiorów biblioteki głównej i filii.