joomla templates top joomla templates template joomla

Rozwojowy budżet

swiecie.eu włącz . Opublikowano w Świecie samorząd

Planowane dochody gminy Świecie w 2015 r. będą o blisko 10 mln zł większe niż rok temu. Nie wzrosną podatki lokalne, co więcej zlikwidowano opłatę za posiadanie psa. Trzeba będzie się natomiast liczyć z podwyżką stawek za wywóz śmieci.

132,2 mln zł po stronie dochodów, 136,5 mln zł po stronie wydatków i 37,6 mln zł na inwestycje – tak w największym skrócie wygląda budżet gminy Świecie na 2015 r. przedstawiony 9 stycznia na konferencji prasowej.

- To zdecydowanie budżet nastawiony na rozwój gminy, bo nadal utrzymujemy wysoki poziom wydatków na inwestycje – podkreślał burmistrz Tadeusz Pogoda. - Skutkiem ubocznym jest ponad 4-milionowy deficyt budżetowy i zadłużenie, którego szacunkowa wysokość wyniesie na koniec tego roku blisko 28 mln zł. To jednak tylko 20 procent naszego budżetu, a jest cała masa miast, które zadłużają się na 60-70 procent.

My nie zamierzamy iść tą drogą i trzymamy zadłużenie w ryzach. Niestety, gdy chce się zrealizować inwestycje zakrojone na szeroką skalę, nie da się uniknąć zadłużenia. Ważne jednak, by było ono rozsądne – zaznaczał burmistrz. Znacząco wzrosły, bo aż o 16 mln zł, dochody bieżące gminy w porównaniu z 2014 r.

- W ubiegłym roku wyniosły one 103,8 mln zł, a w tym roku zaplanowano je na poziomie 119,8 mln zł. I to pomimo utrzymania na dotychczasowym poziomie stawek podatków lokalnych – od nieruchomości, rolnego i od środków transportu. Zlikwidowaliśmy też opłatę za posiadanie psa – wyjaśniała skarbnik Marzenna Rzymek. Dziennikarze pytali m.in. o podwyżki stawek za wywóz odpadów komunalnych.

Na razie mieszkańcy płacą 9 zł za śmieci segregowane i 15 zł za niesegregowane. Po rozstrzygnięciu przetargu na firmę, która będzie zajmowała się wywozem odpadów, gmina będzie musiała płacić za tę usługę 65 procent więcej. - Wymusza to podniesienie również opłat płaconych przez mieszkańców. Decyzja w tej sprawie należy jednak do rady miasta. Na pewno jednak nie wyniesie ona 65 procent.

Różnicę pokryjemy z budżetu gminy. Nie mieszajmy też do tego kompleksu w Sulnówku, jak to się często czyni, bo przetarg dotyczył kosztów wywozu śmieci od mieszkańców, a nie ceny ich utylizacji w MKUOK – mówił burmistrz. Największe przedsięwzięcia, które zostaną zakończone w 2015 r to (podajemy kwoty zarezerwowane w tym roku na sfinansowanie ostatnich prac): basen w Przechowie - 8 mln zł; Międzygminny Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku - 6,9 mln zł; Miejska Biblioteka Publiczna – 900 tys. zł; droga od ul. Cukrowników do Ciepłej - 800 tys. zł.

Inwestycje, które rozpoczną się w tym roku: rewitalizacja ul. Klasztornej (z wyjątkiem odcinka wzdłuż Dużego Rynku, który był już modernizowany) – 3,7 mln zł; kanalizacja w Drozdowie oraz w części Kozłowa i Sulnówka – 3 mln zł; budynek socjalny w Czaplach – 2 mln zł; połączenie ul. Polnej z Wodną oraz budowa chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Wodnej (na odcinku od Wojska Polskiego do Witosa) - 1 mln zł; rondo przy ul. Paderewskiego i Stromej -740 tys.; ścieżka rowerowa Sulnowo – Sulnówko - 550 tys. zł.