joomla templates top joomla templates template joomla

W kinie będą nowe fotele

swiecie.eu włącz . Opublikowano w Świecie kulturalne

 Kino Wrzos w Świeciu na początku przyszłego roku doczeka się wymiany foteli. Ale i bez tego liczba osób zasiadających na poszczególnych seansach jest sto procent większa niż przed wprowadzeniem urządzeń cyfrowych. W lutym miną dwa lata od uruchomienia w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji kina cyfrowego. 

Z perspektywy czasu z czystym sumieniem można stwierdzić, że był to krok milowy, zmieniający o 180 stopni oblicze tego miejsca. - Pamiętam, jak rozpoczynałem pracę w kinie. Obserwując trzy-cztery osoby na seansach zastanawiałem się, w którym momencie będziemy je zamykać – wspomina Marcin Traczyk, kierownik Studyjnego Kina Cyfrowego Wrzos.

Inwestycja sprzed dwóch lat sprawiła, że frekwencja rzadko spada poniżej 75 procent. Widzowie rezerwują bilety z dużym wyprzedzeniem, a na parkingu przed ośrodkiem można zauważyć samochody z rejestracjami spoza Świecia. - Wszystko przewróciło się do góry nogami. Teraz jestem rozczarowany, gdy na seansie nie mam kompletu widzów – śmieje się Traczyk. Tanie bilety i bogaty repertuar Co przyciąga publiczność do naszego kina?

Na pewno cena biletów. 12 i 14 złotych za film normalny oraz 14 i 16 złotych za 3D to kwoty, których próżno szukać w innych częściach kraju. Poza tym, magnesem jest niewątpliwie repertuar bogaty w pozycje premierowe. - Obecnie nie ma już problemów ze ściąganiem nowości. Projektory cyfrowe stają się coraz bardziej powszechne, więc dystrybutorzy nie stawiają na piedestale wyłącznie multipleksów – wyjaśnia kierownik kina. - W zeszłym roku rozmawiałem z szefową jednej z większych „wielosalówek”.

Była szczerze przerażona wynikamy, jakie osiągamy w Świeciu – dodaje. Pracownicy Wrzosu stawiają też na różnego typu eventy. Ogromną popularnością cieszą się maratony filmowe (na ostatni, halloweenowy sprzedano rekordową ilość 300 biletów) oraz spotkania „Kina dla kobiet”, podczas których, oprócz seansu, panie mogą skorzystać z porad kosmetyczki czy dietetyczki. Fotele dla zakochanych i dla dzieci Niestety, nie wszystko jest tak kolorowe. Niektórym widzom ciężko jest wysiedzieć na dłuższych seansach. I to nie z powodu emocjonującego filmu tylko...niewygodnych foteli.

- No tak. To rzeczywiście problem. Jakiś czas temu moja znajoma przyznała, że jej mąż nie przychodzi do naszego kina właśnie ze względu na fotele. A jeśli już się zdecyduje to przynosi ze sobą poduszkę – przyznaje Marcin Traczyk. Ta sytuacja na szczęście już niedługo się zmieni. - Dokładnie na początku 2015 roku – precyzuje Romuald Dworakowski, kierownik Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

- Kwestia wymiany foteli jest już przesądzona. To bardzo kosztowna, warta około 400 tysięcy złotych, ale też niezbędna inwestycja – dodaje. Oprócz samych foteli, wymieniona zostanie wykładzina i drzwi, odmalowane będą też ściany. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zmieni się układ sali. - Zaprosiliśmy do nas firmy, które zajmują się produkcją lub dystrybucją foteli. Oceniły, jak wygląda nasza sala i zadeklarowały, że są w stanie dostosować wszystko bez ogromnych modyfikacji liczby miejsc – tłumaczy Romuald Dworakowski.

Komfort widzów zmieni się w sposób znaczny – fotele będą szersze i głębsze, pojawi się też możliwość mocowania napojów na specjalnych uchwytach. Kino nie zapomniało również o zakochanych (specjalne wersje dwuosobowe, tzw. „loveseat”) i najmłodszych (podkładki podwyższające). Inwestycję dofinansuje gmina Świecie oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jakie są jeszcze marzenia związane z działalnością kina?

- Z tych nierealnych to wybudowanie obiektu z trzema salami. A tak przyziemnie, to warto pomyśleć o wzmocnieniu naszego nagłośnienia i poszerzeniu ekranu. Technologia związana z dźwiękiem cały czas idzie przecież do przodu. Jeśli chodzi o projektor to na pewno będzie nam służył przez następne lata. To wciąż sprzęt z najwyższej półki – zapewnia Marcin Traczyk.

Filmy najchętniej oglądane w kinie Wrzos w ostatnich trzech miesiącach Sierpień Wakacje Mikołajka - 1232 widzów Samoloty 2 - 839 widzów Strażnicy Galaktyki - 839 widzów Dzwoneczek i tajemnica piratów - 828 widzów Epicentrum - 452 widzów Sekstaśma - 412 widzów Wrzesień Miasto44 - 2650 widzów Barbie i tajemnicze drzwi - 528 widzów Jako w piekle tak i na Ziemi - 458 widzów Boyhood - 382 widzów Październik Bogowie - 2053 widzów Annabelle - 1028 widzów Służby specjalne - 926 widzów Pszczółka Maja - 898 widzów ARIEL STAWSKI FOT. RAFAŁ SKOCZYLAS