joomla templates top joomla templates template joomla

Mikołajkowe ostatki z szantami i poezją

swiecie.eu włącz . Opublikowano w Świecie kulturalne

Zespoły Cisza Jak Ta i Atlantyda wystąpią podczas Mikołajkowych Ostatków Turystycznych w Świeciu. Spotkanie z piosenką poetycką i żeglarską zaplanowano na 5 grudnia. Ideą ostatków jest wspólne śpiewanie znanych i lubianych utworów rodem z „krainy łagodności” i pokładów wielkich żaglowców. 

Ubiegłoroczna edycja pokazała, że liczba fanów takich klimatów nie maleje – bilety wyprzedały się w przeciągu kilku tygodni. Tym razem ostatki odbędą się w przeddzień Mikołajek. Wieczór rozpocznie koncert zespołu Cisza Jak Ta. Formacja jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup grających piosenkę poetycką. Inspirują się twórczością Starego Dobrego Małżeństwa, Czerwonego Tulipana i Wolnej Grupy Bukowina.

Latem tego roku wygrali głosowanie publiczności w ogólnopolskim konkursie muzycznym organizowanym przez Skodę – piosenka „W naszym niebie” zdobyła serca ponad 30 tysięcy słuchaczy. „Ciszaki” koncertują regularnie po całej Polsce, czarując publiczność brzmieniem gitar, skrzypiec, fletu i saksofonu.

Na swoim koncie mają 7 płyt, zarówno z tekstami własnymi, jak i cenionych poetów: Wiesławy Kwinto-Koczan, Agnieszki Osieckiej czy Jonasza Kofty. W 2013 roku świętowali 10-lecie pracy artystycznej. Po przerwie władanie nad sceną przejmie Atlantyda, absolutna legenda polskiej sceny szantowej, aktywna nieprzerwanie od 1995 roku. Zespół występował na wszystkich czołowych festiwalach prezentujących piosenkę żeglarską.

Takie utwory jak „Marco Polo”, „Zapach lądu”, „Pacyfik” czy „Kwiat wanilii” śpiewają kolejne pokolenia. Atlantyda jest muzycznym gospodarzem zlotów żaglowców oraz Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej, odbywających się w Gdyni. Obecnie kończą pracę nad kolejną płytą. Każdorazowy koncert Atlantydy to mieszanka starych i nowych utworów w akustycznym brzmieniu, zawierających w sobie elementy muzyki folkowej oraz bluegrassu.

Po zakończeniu koncertów planowane jest wspólne śpiewanie przy gitarach. Organizatorzy – podobnie jak w ubiegłym roku – zachęcają do zabrania ze sobą karimat, rodzin, przyjaciół i znajomych.