joomla templates top joomla templates template joomla

Jesień z klasyką

swiecie.eu włącz . Opublikowano w Świecie kulturalne

Ośrodek kultury w Świeciu zaprasza 19 października na jesienne spotkanie z muzyką. Uwaga-wstęp wolny! Wystąpią: Ludwika Buczyńska – wiolonczela, Aleksandra Kałdowska – skrzypce, Michał Dąbrowski – gitara klasyczna, Bartłomiej Dudziński – fortepian, Chór Parati Semper ze Świecia oraz Chór Św. Cecylii z Drzycimia. 

Chór Parati Semper - nazwa chóru pochodzi od pierwszych słów Listu Jana Pawła II do młodych z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985), w tłumaczeniu „zawsze gotowi”. Chór został założony w 2002 roku w Świeciu przez Łukasza Porożyńskiego, który prowadził go do maja 2013 roku. Od 2005 roku chór działa przy Parafii Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Świeciu.

Od stycznia 2014 roku działa jako Stowarzyszenie Chór Parati Semper. Gminno-parafialny Chór św. Cecylii z Drzycimia został założony przez wikariusza tejże parafii i funkcjonował od 1932 roku jako Towarzystwo Śpiewu „Cecylia”, które w 1934 roku przekształciło się w chór.

Pierwszym dyrygentem był organista Dudziński, następnie prowadzeniem chóru zajmowali się kolejni organiści, w tym najdłużej (aż 48 lat) Jan Różycki. Od września 2012 roku chór pracuje pod dyrekcją Małgorzaty Kempczyk-Wiśniewskiej.