joomla templates top joomla templates template joomla

Festiwal słowa

swiecie.eu włącz . Opublikowano w Świecie kulturalne

Pierwsze dni października zarezerwowane będą dla miłośników słowa – zarówno tego pisanego, jak i śpiewanego. Rusza kolejna edycja „Jesieni poetyckiej”. Z roku na rok „Jesień poetycka” się rozrasta – zaznacza Kinga Willim, koordynator wydarzenia..

I trudno jej nie przyznać racji. Od lat październik jest zarezerwowany dla miłośników szeroko pojmowanej literatury. Spotkania z autorami, warsztaty kreatywnego pisania, koncerty poezji śpiewanej, sztuki teatralne – to od lat stałe punkty jesiennej oferty kulturalnej Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

- Cieszę się, że „Jesień” otworzyła się też na sztuki wizualne, czego dowodem była wystawa prac Hikari FotoGrupy. Udało się zmobilizować młodzież do wzięcia czynnego udziału we wszystkich wydarzeniach, spędzenia czasu nie tylko na zadumie, ale także dobrej, wesołej zabawie ze słowem – mówi Willim. Nie ma co ukrywać, że poezja nie jest szczególnie lubianą dziedziną kultury, zwłaszcza wśród młodzieży. Organizatorzy na taką niechęć mają jednak swoje sposoby. - Po raz kolejny zorganizujemy grę uliczną „Ukryte słowa”.

Młodzież będzie je odszukiwała w przestrzeni miasta. Tym razem większość wskazówek zastąpi mapka bez nazw ulic. Po odnalezieniu kompletu słów uczestnicy będą musieli ułożyć z nich krótką formę literacką. Oprócz tego, w recepcji ośrodka kultury postawimy specjalny pojemnik, do którego chętne osoby będą mogły wrzucać krótkie wierszyki. Najlepsze oczywiście nagrodzimy – wyjaśnia Kinga Willim. Honory gospodarza „Jesieni”, jak co roku, pełnić będzie Grono Literackie „Zielony Kot”. Publiczność będzie miała dwie okazje do spotkania się z lokalnymi poetami.

Pierwsza z nich to sztuka improwizowana „Zabić Zielonego Kota” w wykonaniu Teatru Świecie, który zainspirował się tekstami „gronowców”. Druga to tradycyjne „Wierszowanie z Zielonym Kotem”. - Podczas tego spotkania poczytamy poezję i prozę mieszkańców Świecia, opowiemy o pisaniu do szuflady i wydawaniu swoich tekstów – zapowiada koordynatorka. Stałym gościem „Jesieni” jest gdańska literatka Barbara Piórkowska, która poprowadzi dla dwunastu chętnych osób warsztaty kreatywnego pisania.

Nie zabraknie też „Turnieju Jednego Wiersza”. - Tak naprawdę zainauguruje on tegoroczne spotkanie. Każdy uczestnik przedstawi na scenie jeden utwór, po czym jury wybierze zwycięzcę, do którego trafi 300 złotych i statuetka Zielonego Kota zaprojektowana przez Annę Mokwę – informuje Kinga Willim. Oczywiście nie zabraknie też czegoś dla zwolenników poezji śpiewanej – w Świeciu pojawi się Natalia Grzebała (na zdjęciu), która zaprezentuje utwory oparte na tekstach Barbary Piórkowskiej.

Natalia Grzebała grała na surdzie w Samba Rhythm of Resistance, waliła w bęben w zespole Jagódki, kładła akordy w hip-hopowym Rozumu Bękarcie. Teraz, akompaniując sobie na czerwonym nordzie i skromną elektroniką, jak mówi, psuje covery i śpiewa coraz już mniej depresyjne piosenki o miłości. W październiku 2013 r. wydała debiutancką epkę „Piórko” do wierszy trójmiejskiej pisarki Barbary Piórkowskiej. PROGRAM 3.10 Turniej Jednego Wiersza i koncert Natalii Grzebały – Cafe Kultura, godz. 18.00. 4.10

Warsztaty twórczego pisania z Barbarą Piórkowską – OKSiR, godz. 11.00-17.00 (obowiązują zapisy u Kingi Willim pod nr tel. 503 172 876). 4.10 Pokaz mody Anny Syczewskiej w ramach projektu Przebudzenie – zamek, godz. 17.00. 7.10 Sztuka improwizowana „Zabić Zielonego Kota” w wykonaniu Teatru Świecie – Cafe Kultura, godz. 18.00. 8.10 Spotkanie autorskie z poetą i prozaikiem Jarosławem Jakubowskim, rozstrzygnięcie konkursu prozatorskiego „Zdarzyło się w Świeciu” – czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej, godz. 18.00.

10.10 Wierszowanie z Zielonym Kotem, rozstrzygnięcie gry ulicznej „Ukryte słowa” - czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej, godz. 18.00. 11.10 Koncert „Natalia Lubrano akustycznie” - Cafe Kultura, godz. 20.00, bilety 15 zł w przedsprzedaży, 20 zł w dniu koncertu. ARIEL STAWSKI