joomla templates top joomla templates template joomla

Dwieście lat dla stulatki Apolonii Tuszyńskiej!!!

swiecie.eu włącz . Opublikowano w Świecie kulturalne

Apolonia Tuszyńska skończyła 8 stycznia sto lat. Jubilatkę odwiedzili burmistrz Świecia i kierownik USC. Pani Apolonia urodziła się w 1915 r. we wsi Giedlarowa na Podkarpaciu. W Świeciu zamieszkała jeszcze przed wybuchem II wojny światowej – najpierw przy ul. Parowej, potem przy ul. Mestwina, a następnie na osiedlu Kościuszki.

- Zamieszkali z tatą w jednym z bloków, wybudowanych dla pracowników Celulozy - wspomina Kazimiera Koszczyc, jedna z dwóch córek pani Apolonii. Stulatka urodziła troje dzieci. Przez wiele lat pracowała w świeckiej rzeźni i cukrowni. Jeszcze kilka lat temu mieszkała sama i doskonale sobie radziła. Kiedy podupadła na zdrowiu, przeprowadziła się do córki.

- Przez większą część życia musiała bardzo ciężko pracować i godzić to z wychowywaniem dzieci. Cieszyła się jednak z tego, co miała. Jest bardzo skromną osobą – podkreśla pani Kazimiera. Apolonia Tuszyńska doczekała się pięciorga wnucząt, dziesięciorga prawnucząt i jednej praprawnuczki. (ap) Dziękujemy Andrzejowi Bartniakowi za udostępnienie zdjęcia.