joomla templates top joomla templates template joomla

30-latka jadąca czterokołowcem tłumaczyła policjantom, że według jej stanu wiedzy, nie musi mieć prawa jazdy. To nie pierwszy taki przypadek, dlatego funkcjonariusze przypominają o przepisach

info: Policja, Świecie; fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Świecie wiadomości

Użytkowników czterokołowców lekkich ciągle przybywa. Rośnie ich popularność, lecz świadomość kierowców, co do możliwości ich użytkowania, wciąż nie jest wystarczająca. Podczas kontroli drogowej jednego z nich, kierująca nie posiadała uprawnień do kierowania, bo była przekonana, że są niepotrzebne.
 
 
W Świeciu na ulicy Wojska Polskiego policjanci ruchu drogowego prowadzili obserwację ruchu. Do kontroli drogowej zatrzymali kierującą czterokołowcem lekkim mieszkankę powiatu świeckiego. Jak się okazało, 30-latka nie posiada uprawnień do kierowania. Tłumaczyła policjantom, że według jej stanu wiedzy, nie musi mieć prawa jazdy. To nie pierwszy taki przypadek, dlatego funkcjonariusze przypominają o aktualnie obowiązujących przepisach w tym zakresie.
 
 
Czterokołowiec lekki według definicji kodeksu drogowego to „czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”.
 
Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, pojazdem takim może kierować osoba posiadająca co najmniej prawo jazdy kategorii AM lub wyższe uprawnienia. Takie uprawnienia wymagają ukończenia kursu oraz zdania egzaminu państwowego w WORD (po ukończeniu 14 r. ż.) lub w wyniku wymiany karty motorowerowej wydanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
 
Nie muszą natomiast posiadać żadnych uprawnień do kierowania motorowerem osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. Należy również pamiętać, iż karty motorowerowe uzyskane przez osoby, które przed tą datą nie były pełnoletnie są ważne jedynie do czasu ukończenia 18 roku życia.