joomla templates top joomla templates template joomla

Spotkanie „na szczycie” w sprawie nowej siedziby straży pożarnej

swiecie.eu włącz . Opublikowano w Świecie samorząd

 W poniedziałek gościli w Świeciu minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska oraz komendant wojewódzki straży pożarnej Tomasz Leszczyński. Wizyta miała związek z zapowiedzią budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu. Proces inwestycyjny związany z powstaniem obiektu – powstanie on w sąsiedztwie Nowego Szpitala - ruszy jeszcze w tym roku.

W tej chwili ze środków rezerwowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przeznaczono na ten cel 1 mln zł. Jak przekonywała Teresa Piotrowska, rozpoczęcie budowy w 2015 r. będzie gwarancją dalszego finansowania. Wynika to z założeń, kierowanego przez nią ministerstwa, które zamierza zadbać o to, by w 2016 r. zostały zapewnione pieniądze na wszystkie rozpoczęte inwestycje. W sumie nowa komenda ma kosztować 13 mln zł. Przeprowadzkę zaplanowano na koniec 2016 r. Na razie nie wiadomo co stanie się z obecną siedzibą KP PSP znajdująca się przy ul. Laskowickiej.

Prawdopodobnie zagospodarowaniem majątku zajmą się powiat świecki i gmina Świecie. Wstępną deklarację w tej sprawie złożyli, pytani o to przez dziennikarzy, burmistrz Tadeusz Pogoda oraz wicestarosta Barbara Studzińska. Wizyta była okazją do prezentacji projektu strażnicy, którą szczegółowo omówił komendant powiatowy KP PSP w Świeciu Janisław Buller. Jedną z ciekawostek jest specjalna sala przystosowana do spotkań z dziećmi i młodzieżą. Odpowiednie wyposażenie będzie umożliwiało zademonstrowanie jak należy się zachować np. podczas pożaru, który wybuchł w mieszkaniu.

Za niewątpliwie interesującą należy też uznać wypowiedź pani minister, z której wynika, że w przyszłym roku powinniśmy się spodziewać także rozpoczęcia budowy nowej Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. Miałaby ona powstać w sąsiedztwie nowej komendy straży pożarnej. Taka lokalizacja miałaby usprawnić działanie w sytuacjach kryzysowych. W galerii poniżej zdjęcia ze spotkania i wizualizacja nowej siedziby straży pożarnej. Andrzej Bartniak