joomla templates top joomla templates template joomla

Gaz do dechy…

swiecie.eu włącz . Opublikowano w Świecie samorząd

Używając samochodowej terminologii, na wysypisku w Sulnówku dociśnięto gaz do dechy. Dosłownie, bo spółka Eko-Wisła zainwestowała w system odgazowania, dzięki czemu będzie miała własną energię elektryczną i ciepło. I w przenośni, bo w szybkim tempie postępują prace przy budowie kompleksu unieszkodliwiania odpadów. 

Budowa systemu odgazowania kwater składowiska odpadów potrwa do grudnia. Inwestycja będzie kosztowała ponad milion złotych, z czego 50 proc. Eko-Wisła pozyskała ze środków unijnych. Jakie wiążą się z tym korzyści? - Dotychczas gaz powstający ze składowanych odpadów kierowany był do atmosfery.

Po uruchomieniu instalacji kogeneracyjnej będzie on wykorzystywany do napędzania generatora, produkującego energię elektryczną i ciepło – wyjaśnia Tadeusz Werkowski, prezes Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła z Sulnówka. Wytworzona energia elektryczna zostanie włączona do instalacji w nowo budowanym kompleksie unieszkodliwia odpadów i będzie stanowić uzupełnienie mocy pobieranej z sieci zewnętrznej np. do oświetlenia placu.

Podobnie będzie z ciepłem powstającym w generatorze. Nośnik, czyli ciepła woda, będzie włączona w instalację centralnego ogrzewania zakładu. Przyniesie to oszczędności na oleju opałowym, a ciepło wytworzone w generatorze podgrzeje wodę do mycia dla pracowników. - Wszystko to pozwoli na zaoszczędzenie na kosztach mediów. Co równie ważne, to działanie korzystne dla środowiska naturalnego.

Dodatkowo liczymy na dopłaty za wykorzystanie zielonej energii – zaznacza Tadeusz Werkowski.Nie zwalniają tempa prace przy budowie Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów. Powstały już m.in. punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych (kanapy, szafy, dywany itd.), wiata na odpady zielone, budynek administracyjny i magazyny na odpady surowcowe.

Obecnie trwa montaż linii sortowniczej oraz hali sortowni i hali stabilizacji, budowa garaży dla sprzętu i pojazdów, a także budowa dróg wewnętrznych i placów manewrowych. W ostatnim czasie na samym składowisku i w jego pobliżu zbiegło się w czasie kilka inwestycji – budowa kompleksu unieszkodliwiania odpadów, instalacji do odgazowania oraz modernizacja drogi Kozłowo - Sulnówko.

- Wiążą się z tym utrudnienia, zarówno dla firm dostarczających do nas odpady, jak i dla mieszkańców, ale dzięki temu już wkrótce będziemy mogli pochwalić się nowoczesnym zakładem i piękną, szeroką drogą – podkreśla prezes Eko-Wisły.